Doporučení pro bezpečný nákup

Mějte prosím na paměti velice důležitou věc, server Motoplaneta.cz pouze zprostředkovává kontakt mezi prodávajícím a kupujícím a tak není schopen jakkoliv dohlížet nad procesem vlastního prodeje/koupě.

Proto zde přinášíme několik důležitých bezpečnostních doporučení pro případný nákup v motobazaru. Dbejte našich rad obzvláště v případech nápadně výhodných nabídek.

Přestože je drtivá většina uživatelů serveru poctivých, občas se najdou individua, která se snaží zneužít důvěry poctivých motorkářů a podvodným způsobem je připravit o peníze. Berte následující řádky jako návod, jak takové nepoctivce odhalit ještě dříve, než se pokusí Vás a ostatní poškodit.

Platba předem – pouze u ověřených osob

V žádném případě nedoporučujeme platit za náhradní díly a příslušenství předem. Pokud je to možné, vyzvedněte si zboží osobně. Pokud ne, doporučujeme nechat si zboží zaslat na dobírku. Pokud Vás někdo podvede, obraťte se ihned na polici a podejte trestní oznámení.

Platba na dobírku – jak se chránit

Platba na dobírku je velice bezpečná metoda, při které nic neriskujete. Obecně se lidé domnívají, že není možné zkontrolovat zásilku před převzetím peněz a tak stejně riskují. Ale opak je pravdou, zde je návod jak postupovat:

  • Zásilku rozbalte ihned na poště, popřípadě před pracovníkem dopravní agentury. Je dobré, aby to vidělo více lidí, nejlépe pracovník pošty, nebo právě řidič, který Vám zboží přivezl. To že balík můžete rozbalit až po zaplacení není až takový problém.
  • Pokud po rozbalení zjistíte, že došlo k podvodu, například místo mobilu Vám byla zaslána prázdná krabička, ihned zásilku u pracovníka pošty/přepravce reklamujte a neprodleně zavolejte policii.
  • Policisté mohou vyzvat poštu/přepravce k vydání peněz, Vám nevznikne žádná škoda a podvodník nedostane své očekávané peníze.
  • Následně s vámi policisté sepíšou protokol a začnou pátrat po pachateli podvodu.

Níkdy vratná záloha

Nikdy neplaťte nikomu zálohu za možnost si kupovanou motorku vyzkoušet. Je to častá praxe zejména obchodníků s fiktivními vozidly, kdy pod příslibem přistavení vozidla k otestování je vylákána údajně vratná záloha na platbu za vozidlo. Můžete se spolehnout na to, že po zaplacení zálohy neuvidíte ani vozidlo a ani vaši zálohu.

Archiv komunikace

Pečlivě si archivujte komunikaci ohledně případné koupě bazarového zboží. To že je s Vámi člověk ochoten mluvit po telefonu je většinou náznakem, že nic neskrývá.

Podezřele nízká cena

Občas můžete narazit na inzerát s neobvykle nízkou cenou, která může být také lákadlem pro důvěřivé uživatele. V takovýchto případech buďte opatrní a případný nákup si prověřte nejlépe osobním převzetím zboží.

Český jazyk

Nemusí to nic znamenat, ale pokud je inzerát psán velice nekvalitní češtinou a může působit i zdánlivě nesrozumitelně, berte to jako signál pro zvýšenou opatrnost.

Pomůžeme Vám

Pokud naleznete inzerát, který se Vám zdá podezřelý, neváhejte nás kontaktovat. V rámci možností které máme se tento inzerát pokusíme prověřit.

 
Jak se Vám nová Motoplaneta líbí?